Skip to content

52 W 50th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2020

Property Information

Block57
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-HB&DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,926
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,200
46%
Improvement Value:$196,400
54%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,138+4.2%
2024$9,729+2.7%
2023$9,471+1.8%
2022$9,304-12.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 8860, Page 992Recorded7/20/2012

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 7163, Page 124Recorded11/6/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920