Skip to content

781-783 Avenue EBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block58
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
38%
Improvement Value:$315,400
62%
Total Assessment$510,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,285+4.2%
2024$13,707+2.7%
2023$13,345+1.8%
2022$13,110-24.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 8709, Page 550Recorded1/8/2010

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 7889, Page 6

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

DeedBook 7889, Page 6Recorded5/12/2006

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5282, Page 264