Skip to content

167-169 W 48th StBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 9, 1996

Property Information

Block59
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-13U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
41%
Improvement Value:$758,600
59%
Total Assessment$1,278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,750+4.2%
2024$34,305-1.1%
2023$34,703+1.8%
2022$34,092+45.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5034, Page 254