Skip to content

91 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block61
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,486
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
39%
Improvement Value:$282,700
61%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,959+4.2%
2024$12,436+2.7%
2023$12,107+1.6%
2022$11,919-14.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,486DeedBook 9119, Page 228NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965