Skip to content

12 E 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 8, 2007

Property Information

Block114
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,486
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
40%
Improvement Value:$271,400
60%
Total Assessment$449,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,568+4.2%
2024$12,060+2.7%
2023$11,741+1.8%
2022$11,534-14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,486DeedBook 8159, Page 267Recorded3/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 1970