Skip to content

67 W 48th St(Unit C0216)Bayonne, NJ 07002

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Nov 11, 2025

Property Information

Block63
Lot2
QualifierC0216
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-60U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage754
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
47%
Improvement Value:$81,200
53%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,283+4.2%
2024$4,110+2.7%
2023$4,002+1.8%
2022$3,931+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
Sq Ft754DeedBook 9948, Page 268Recorded12/3/2025

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 9225, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1951