Skip to content

47 E 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block66
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
56%
Improvement Value:$141,400
44%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,986+4.2%
2024$8,623+2.7%
2023$8,395+1.8%
2022$8,247+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 8855, Page 803Recorded6/20/2012

Property Built

Built

Year Built: 1900