Skip to content

765 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 7, 2014

Property Information

Block66
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
39%
Improvement Value:$276,300
61%
Total Assessment$451,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,618+4.2%
2024$12,108+2.7%
2023$11,788+1.8%
2022$11,580-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 8954, Page 439NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1973