Skip to content

40-42 E 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Sep 14, 2011

Property Information

Block66
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,279
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,300
52%
Improvement Value:$189,200
48%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,086+4.2%
2024$10,638+2.7%
2023$10,357+1.8%
2022$10,174-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft1,279DeedBook 8816, Page 662Recorded10/27/2011

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5162, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1973