Skip to content

12 E 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Feb 14, 2013

Property Information

Block71
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
54%
Improvement Value:$142,800
46%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+4.2%
2024$8,328+2.7%
2023$8,108+1.8%
2022$7,965-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 8894, Page 432Recorded2/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920