Skip to content

20 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$480,140
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block97
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,194
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
47%
Improvement Value:$240,800
53%
Total Assessment$458,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,814+4.2%
2024$12,296+2.7%
2023$11,971+1.8%
2022$11,760-6.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,140

From:

To:

Sq Ft2,194DeedBook 9159, Page 41Recorded11/18/2016

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,194DeedBook 8860, Page 798Recorded7/19/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920