Skip to content

14 E 47th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Oct 7, 2014

Property Information

Block78
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
54%
Improvement Value:$148,900
46%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,095+4.2%
2024$8,728+2.7%
2023$8,497+1.8%
2022$8,347-11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 9000, Page 636Recorded10/16/2014

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 8815, Page 343Recorded10/18/2011

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 7179, Page 216Recorded12/11/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920