Skip to content

970 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$999,990
Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block78
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-O-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,123
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,800
42%
Improvement Value:$375,500
58%
Total Assessment$647,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,099+4.2%
2024$17,367+2.7%
2023$16,907+1.8%
2022$16,610+9.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,990

From:

To:

Sq Ft5,123DeedBook 9888, Page 551Recorded3/24/2025

Property Sale

SaleMulti
$1,525,000

From:

To:

Sq Ft5,966DeedBook 9099, Page 652Recorded2/16/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1920