Skip to content

124 W 45th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$552,000
Last Sale Date
Aug 29, 2021

Property Information

Block83
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
37%
Improvement Value:$312,100
63%
Total Assessment$492,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,759+4.2%
2024$13,203+2.7%
2023$12,854+1.8%
2022$12,627+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$552,000
DeedBook 9610, Page 431

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 6056, Page 119Recorded10/3/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920