Skip to content

126 W 45th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Apr 24, 2012

Property Information

Block83
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
34%
Improvement Value:$342,500
66%
Total Assessment$522,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,609+4.2%
2024$14,019+2.7%
2023$13,648+1.8%
2022$13,407-13.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,500

From:

To:

Sq Ft2,424DeedBook 8847, Page 686Recorded5/8/2012

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,424DeedBook 7890, Page 77NU CodeUndivided interest (8)Recorded5/15/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920