Skip to content

919 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 24, 2015

Property Information

Block89
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-O-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,665
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
47%
Improvement Value:$277,700
53%
Total Assessment$527,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,754+4.2%
2024$14,158+2.7%
2023$13,784+1.8%
2022$13,541-2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft3,665DeedBook 9060, Page 79Recorded8/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900