Skip to content

16 W 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$325,769
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block89
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,724
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
42%
Improvement Value:$261,000
58%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,582+4.2%
2024$12,074+2.7%
2023$11,754+4.0%
2022$11,297-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,769
DeedBook 9744, Page 189

Property Sale

Sale
$477,000

From:

To:

Sq Ft2,334DeedBook 9455, Page 280Recorded12/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920