Skip to content

697 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Oct 7, 2000

Property Information

Block90
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,800
47%
Improvement Value:$202,900
53%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,784+4.2%
2024$10,348+9.8%
2023$9,421+1.8%
2022$9,256-10.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5711, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1920