Skip to content

28-30 E 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 7, 2010

Property Information

Block90
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,100
55%
Improvement Value:$153,600
45%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,638+4.2%
2024$9,248+2.7%
2023$9,004+1.8%
2022$8,845-14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 8770, Page 255NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/30/2010

Property Built

Built

Year Built: 1910