Skip to content

6907 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block30
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
34%
Improvement Value:$206,300
66%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,850+5.1%
2024$12,225+1.2%
2023$12,085+0.5%
2022$12,019+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5646, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1890