Skip to content

438 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1981

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block129
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 SF 2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,000
44%
Improvement Value:$341,000
56%
Total Assessment$609,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,287+2.0%
2024$14,001+2.5%
2023$13,660-1.6%
2022$13,885-13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981