Skip to content

442 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1979

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block129
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
42%
Improvement Value:$303,900
58%
Total Assessment$523,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,291+2.0%
2024$12,044+2.5%
2023$11,751-1.6%
2022$11,945-14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979