Skip to content

232 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block14
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF STR, 1 FAM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
46%
Improvement Value:$233,900
54%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,179+2.0%
2024$9,975+7.4%
2023$9,284-1.6%
2022$9,437-11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,830DeedBook 9681, Page 387Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8953, Page 53Recorded1/10/2014

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 8794, Page 308Recorded6/2/2011