Skip to content

56-58 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1918
Apartment

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block159
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage4,926
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
50%
Improvement Value:$372,100
50%
Total Assessment$742,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,410+2.0%
2024$17,061+2.5%
2023$16,645-1.6%
2022$16,920-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft4,926DeedBook 9590, Page 469Recorded8/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1918