Skip to content

8 Ann StHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block160
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,486
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,000
54%
Improvement Value:$238,800
46%
Total Assessment$524,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,312+2.0%
2024$12,065+2.5%
2023$11,771-1.6%
2022$11,965+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920