Skip to content

17 S Third StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 3, 2008

Property Information

Block93
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,579
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
60%
Improvement Value:$176,600
40%
Total Assessment$441,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,360+2.0%
2024$10,152+2.5%
2023$9,905-1.6%
2022$10,068+21.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 8641, Page 257Recorded12/23/2008

Property Built

Built

Year Built: 1900