Skip to content

29 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block2
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,473
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
46%
Improvement Value:$228,800
54%
Total Assessment$423,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,942+2.0%
2024$9,743+2.5%
2023$9,506-1.6%
2022$9,663+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,473DeedBook 9712, Page 493Recorded11/29/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 8665, Page 530Recorded5/26/2009

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 7362, Page 280Recorded9/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900