Skip to content

213 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1950

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block29
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,673
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
56%
Improvement Value:$233,700
44%
Total Assessment$531,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,462+2.0%
2024$12,212+2.5%
2023$11,915-1.6%
2022$12,111-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$467,500

From:

To:

DeedBook 8923, Page 827Recorded7/31/2013

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 6048, Page 334Recorded9/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 1950