Skip to content

25 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 2015

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block2
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,053
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
32%
Improvement Value:$419,700
68%
Total Assessment$614,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,421+2.0%
2024$14,132+2.5%
2023$13,788-1.6%
2022$14,015-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000

From:

To:

DeedBook 9048, Page 286Recorded7/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 8960, Page 900Recorded3/11/2014