Skip to content

433 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block31
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 3 FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,563
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
39%
Improvement Value:$312,700
61%
Total Assessment$512,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,028+2.0%
2024$11,787+2.5%
2023$11,500-1.6%
2022$11,690-10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900