Skip to content

427-429 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Apartment

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jun 3, 2014

Property Information

Block31
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 SF 6 FD
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
43%
Improvement Value:$455,200
57%
Total Assessment$805,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,890+2.0%
2024$18,512+2.5%
2023$18,061-1.6%
2022$18,359+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

DeedBook 8976, Page 996Recorded6/9/2014