Skip to content

506 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 2017

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block38
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
31%
Improvement Value:$444,700
69%
Total Assessment$644,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,125+2.0%
2024$14,822+2.5%
2023$14,461-1.6%
2022$14,699-10.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

DeedBook 9202, Page 824Recorded5/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9126, Page 716Recorded6/23/2016