Skip to content

526 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block38
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
55%
Improvement Value:$162,800
45%
Total Assessment$362,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+2.0%
2024$8,341+2.5%
2023$8,138-1.6%
2022$8,272+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900