Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
516 Central AveHarrison, NJ 07029
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2005
Property Information
Block38
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage1.22
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,866,600
96%
Improvement Value:$70,900
4%
Total Assessment$1,937,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $45,454 | +2.0% |
| 2024 | $44,543 | +2.5% |
| 2023 | $43,458 | -1.6% |
| 2022 | $44,175 | -2.2% |
Property History
No events match the selected filters.