Skip to content

613 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block48
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,385
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
57%
Improvement Value:$176,600
43%
Total Assessment$406,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539+2.0%
2024$9,348+2.5%
2023$9,120-1.6%
2022$9,270+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9081, Page 78Recorded11/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900