Skip to content

509-511 Davis AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block48
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
61%
Improvement Value:$193,900
39%
Total Assessment$491,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,528+2.0%
2024$11,297+2.5%
2023$11,022-1.6%
2022$11,204-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900