Skip to content

111 Grant AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block6
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,553
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,200
51%
Improvement Value:$381,800
49%
Total Assessment$787,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,463+2.0%
2024$18,093+9.3%
2023$16,553-1.6%
2022$16,826+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft3,553DeedBook 9661, Page 415Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

DeedBook 8758, Page 205Recorded10/21/2010

Property Built

Built

Year Built: 1900