Skip to content

109 Grant AveHarrison, NJ 07029

Built 2018

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block6
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,066
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
28%
Improvement Value:$452,700
72%
Total Assessment$632,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,843+2.0%
2024$14,546+2.5%
2023$14,191-1.6%
2022$14,426-51.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

DeedBook 9282, Page 861NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9178, Page 257Recorded2/7/2017