Skip to content

40 Reynolds AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block6
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
44%
Improvement Value:$214,100
56%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,011+2.0%
2024$8,830+2.5%
2023$8,615-1.6%
2022$8,757-10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900