Skip to content

107 Grant AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block6
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,857
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
50%
Improvement Value:$177,800
50%
Total Assessment$357,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,394+2.0%
2024$8,226+2.5%
2023$8,025-1.6%
2022$8,158+12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900