Skip to content

237 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block93
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,544
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,000
38%
Improvement Value:$345,700
62%
Total Assessment$557,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,084+2.0%
2024$12,822+2.5%
2023$12,509-1.6%
2022$12,716+55.2%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

DeedBook 9248, Page 963Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 8188, Page 320Recorded4/20/2007