Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
219 Harrison AveHarrison, NJ 07029
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2022
Property Information
Block93
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,916
Acreage0.08
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$228,000
45%
Improvement Value:$279,000
55%
Total Assessment$507,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,894 | +2.0% |
| 2024 | $11,656 | +2.5% |
| 2023 | $11,372 | -1.6% |
| 2022 | $11,560 | -6.2% |
Property History
No events match the selected filters.