Skip to content

235 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2008

Property Information

Block93
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SBF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,690
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
36%
Improvement Value:$440,800
64%
Total Assessment$688,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,159+2.0%
2024$15,836+2.5%
2023$15,450-1.6%
2022$15,705+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 7669, Page 45Recorded9/17/2005

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 7100, Page 113Recorded7/31/2003