Skip to content

231 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block93
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,700
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,000
44%
Improvement Value:$307,000
56%
Total Assessment$551,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,926+2.0%
2024$12,668+3.4%
2023$12,247-1.6%
2022$12,449-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 7441, Page 145Recorded1/12/2005