Skip to content

238 John StHarrison, NJ 07029

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block9
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
47%
Improvement Value:$189,700
53%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,462+2.0%
2024$8,292+2.5%
2023$8,091-1.6%
2022$8,224-12.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935