Skip to content

505a Manila Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$1,290,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block10101
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$626,400
62%
Improvement Value:$383,600
38%
Total Assessment$1,010,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,553-0.6%
2024$22,695+40.1%
2023$16,200-0.4%
2022$16,261+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,290,000
Sq Ft1,604DeedBook 9694, Page 970Recorded9/7/2022

Property Sale

Sale
$1,075,000

From:

To:

DeedBook 9351, Page 23Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9149, Page 881Recorded10/6/2016

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4626, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1984