Skip to content

377 Manila AveJersey City, NJ 07302

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2007

Property Information

Block11402
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,850
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$738,000
61%
Improvement Value:$463,100
39%
Total Assessment$1,201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,821-0.6%
2024$26,989+40.1%
2023$19,266-0.4%
2022$19,338+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980