Skip to content

124-A Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1837

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Feb 17, 2017

Property Information

Block10104
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$513,000
57%
Improvement Value:$387,300
43%
Total Assessment$900,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,104-0.6%
2024$20,230+40.1%
2023$14,441-0.4%
2022$14,495+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

DeedBook 9182, Page 847Recorded2/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1837