Skip to content

481 Manila AveJersey City, NJ 07302

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2015

Property Information

Block10105
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-3U-H-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,933
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$937,000
76%
Improvement Value:$296,000
24%
Total Assessment$1,233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,533-0.6%
2024$27,706+40.1%
2023$19,777-0.4%
2022$19,851+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 3883, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1976