Skip to content

417 Manila AveJersey City, NJ 07302

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block11303
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,784
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$783,000
63%
Improvement Value:$468,600
37%
Total Assessment$1,251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,948-0.6%
2024$28,123+40.1%
2023$20,076-0.4%
2022$20,151+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980